piątek, 28 grudnia 2012

Marsjańska masakra

„Marsjanie atakują”Gatunek: Sci-Fi, Czarna komedia
Reżyser - Tim Burton
Scenariusz - Jonathan Gems

W rolach głównych:
Prezydent - Jack Nicholson
Pierwsza Dama - Glenn Close
Barbara Land - Annette Bening
Profesor Donald Kessler - Pierce Brosnan
Rude Gambler - Danny DeVito
Jerry Ross - Martin Short
Nathalie Lake - Sarah Jessica Parker
Jason Stone - Michael J. Fox 
 

OPIS

Po odkryciu obecności Marsjan w przestrzeni okołoziemskiej Standy Zjednoczone próbują nawiązać kontakt z obcymi oraz doprowadzić do spotkania się przedstawicieli dwóch planet. Informacja o pojawieniu się przybyszów z kosmosu wywołuje wszechobecny entuzjazm oraz napięcie wśród całego społeczeństwa, w tym nowe okoliczności zdają się być dla niektórych okazją do rozkręcenia swojego biznesu. Na spotkanie Marsjan prócz wojska i mediów przybywa spora grupa osób zafascynowanych przybyciem obcych. Gdy zamiary pokojowe kosmitów zdają się być jednoznaczne, po uroczystym przywitaniu się przedstawicieli dwóch planet dochodzi do istnej masakry militarnej. Przyczyną rzeźni wydaję się być błędnie zinterpretowany gołąb wypuszczony w powietrze przez jednego z obecnych pacyfistów. Po całym zajściu sytuacja jest analizowana przez najwybitniejszych specjalistów, gdy ostatecznie rząd Stanów Zjednoczonych postanawia dać drugą szansę na nawiązanie pozytywnych relacji, Marsjanie atakują Ziemię.


RECENZJA

Fabuła prosta i mało oryginalna jednak przedstawiona w niekonwencjonalny sposób. Jak pozostała twórczość Tima Burtona komedia jest pełna ironii. Zwraca uwagę na uległość rządu amerykańskiego w relacjach z kosmitami pomimo istniejącego zagrożenia. Ukazuje pewną naiwność tego narodu. Przedstawia młodego żołnierza z jednej strony odważnego a z drugiej przesadnie zapatrzonego w swój kraj i pozbawionego rozsądku, przez co bardzo szybko ginie. Znajdzie się tam jeszcze kilka innych wątków mówiących prawdę o pięknym śnie amerykańskim.
Przechodząc do pozostałych kwestii, dużo kiczu i tandety. Kreacja ta została dokładnie przemyślana przez reżysera oraz według mnie idealnie wpisuje się w charakter tego kraju.
Dzieło jest pewną parodią filmów Si-Fi i choć jego zadaniem nie było powalenie widza efektami specjalnymi to mam wrażenie, że pomimo tego dziś bardzo one kontrastują i sprawiają wrażenie nieaktualnych. Nie przemawiają do mnie osobiście.
Film został obsadzony wieloma gwiazdorami, żadna z postaci tego filmu nie została na tyle wyeksponowana, żeby mogła w jakikolwiek sposób przykuć szczególną uwagę widza. Z tego względu pomimo możliwości oraz umiejętności tych artystów gra aktorska nie robi specjalnego wrażenia.
Jeśli miałabym polecić ten film to zdecydowanie w formie pewnej ciekawostki jeśli ktoś posiada dużo wolnego czasu.

OCENA KOŃCOWA:

Wady:
 • nieaktualne efekty specjalne
 • mało finezyjny humor
 • przesyt gwiazdorstwa

Zalety:
 • ciekawa koncepcja

Ocena:
4/10

5 komentarzy:

 1. Czy to tak ładnie recenzować filmy takiego Mistrza?:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Luźne kino na wolny piątkowy wieczór z paczką chipsów/popcornu:)

  OdpowiedzUsuń
 3. W momencie, gdy film wchodził do kin efekty nie raziły aż tak w oczy :) Może nie jest to jakaś ambitna komedia ale odrobina dystansu i film może się nawet spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Do tego filmu trzeba podejść raczej z dystansem ;)

  Nie jest to wielkie kino, ale ogląda się przyjemnie :)

  Zapraszam do obejrzenia : http://www.youtube.com/watch?v=oKHIBF8sLX4

  OdpowiedzUsuń
 5. film typowy do obejrzenia "raz":)

  OdpowiedzUsuń